Erzurum Temizlik

Erzurum Firma Rehberi

Erzurum Temizlik

Erzurum Temizlik Şirketi
5
(5)

Erzurum temizlik şirketi arayışı içinde iseniz şu an doğru yerdesiniz, ister temizlik personeli olarak çalışmak isteyen ve temizlik iş ilanları arayan bir temizlikçi olun ister ev, apartman (Bina), iş yeri yada inşaat temizliği için personel arayışı içinde olun bulunduğunuz yer doğru yer.

Tüm bu işleriniz yada talepleriniz için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir. Erzurum’un en kalifiye ve güvenilir temizlik personelleri ile tüm işlerinizi dikkatli ve titiz bir şekilde tamamlarız, bu konuda yılların verdiği tecrübe ile hizmetinizde olduğumuzu unutmayın lütfen tek yapmanız gereken bizi arayıp bilgi vermenizdir.

Erzurum temizlikçi bayan arayanlar veya çalışmak için temizlik şirketi arayanlar lütfen bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Erzurum Temizlik Şirketi

Yaşanılan konutta bütün alanlar kullanılır. Evde yaşayan bireyler ve eve gelen konuklar için güvenli, sağlıklı bir ortam yaratmak ve iyi bir görünüm sağlamanın yanı sıra yüzeylerin ömrünü uzatmak için de temizliğe önem verilmesi gerekmektedir.

Halı yıkamadan koltuk yıkamaya, yatak temizliğinden minder temizliğine, hijyenik mutfak temizliğinden banyo, tuvalet, lavabo dezenfeksiyonuna, rafların temizliğinden dolap içlerinin temizliğine, lambaların temizliğinden avize temizliğine, cam temizliğinden çerçeve silmeye, duvar silmeden tavan silmeye, tavan aralığına kadar konutun bölümlerinin temizlenmesi ve düzenlenmesi bir program dahilinde sistemli olarak yapılması gerekir.

Yaşam Alanlarının Temizliği ve Düzenlenmesi

Yaşam Alanlarının Temizliği ve Düzenlenmesi

Yaşam alanları; konutların oturulan, yemek yenilen, sohbet edilen, dinlenilen, aile bireylerinin beraber zaman geçirdikleri, aynı zamanda da okuma yazma, oyun oynama, müzik dinleme gibi hobi faaliyetleri için de kullanılan bölümlerini kapsamaktadır.

Oturma Bölümü Temizliği

Bir konutta öncelikle bulunması gereken ailenin bir araya geldiği, genellikle televizyon izlenilen ve misafirlerin ağırlandığı ortamdır. Konutun oturma bölümünde eşya olarak koltuklar, televizyon, müzik seti, halılar, çeşitli mobilyalar perde ve camlar bulunabilir. Konutun oturma bölümü temizlenirken öncelikle pencereler açılarak havalandırma işlemi yapılır. Zemin elektrikli süpürge ile süpürülür. Elektrik süpürgesinin fişi mutlaka çıkışa yakın bir prize takılmalıdır. Böylece süpürme kolaylaşır, kaza riski azalır.

Kapıya en uzak noktadan ve çalışılacak alan bölümlere ayrılarak işleme başlanır. İplik, saç, tüy, toz gibi atıklar zeminden bu sayede temizlenir. Tavan köşelerinde örümcek ağı varsa elektrik süpürgesinin ucuna takılan aparatlar kullanılmalıdır. Oturma bölümünde bulunan koltuk veya kanepelerinde tozdan arındırılması için süpürülmesi gerekir.

Koltuk veya kanepeler süpürülürken özellikle minder kenarları dikkatli süpürülmelidir. Eğer kalkıyorsa bu minderler kaldırılmalı, köşe ve kenarlar süpürgenin ucuna takılan aparatlar sayesinde tozdan arındırılmalıdır. Bu mobilyalar kumaş veya deri kaplıysa elle silinerek ve temizlik kurallarına uyularak temizliği yapılabilir.

Perde alınlığı (korniş), gizlemede kullanılan alçı, ahşap ya da kumaş kaplı bölüm ve kornişin tozları süpürge ile alınmalıdır. Ağır perdeler, elektrik süpürgesi ile yukarıdan aşağıya doğru boş alan bırakılmaksızın vakumlanmalıdır. Süpürme işlemi tamamlandıktan sonra toz almaya geçilir.

Oturma bölümünde bulunan televizyon, müzik seti, ahşap mobilya, saksı bitkileri, tablolar vb. yüzeylerin temizliğinde tüy bırakmayan, emici özellikte, yumuşak dokulu, katlandığında avuç içinin büyüklüğünde bir toz bezi kullanılmalıdır. Toz bezinin dört ucu birleştirilerek bohça şekline getirilip yüzeylerin tozları alınır. Öncelikle kuru toz alınır, türüne göre gerekli durumlarda nemli toz da alınmalıdır.

Koltuklarda veya kanepelerde ahşap, deri gibi kısımlar varsa bunların da tozunun alınması gerekir. Toz alındıktan sonra zeminin silinmesine geçilir. Zemin ahşapsa nemli bir bez veya paspasla zemine özel deterjan kullanılarak silinmelidir. Ahşap dışındaki yer döşemeleri de nemli bir bez veya paspas kullanılarak temizlenmelidir.

Yer silmede özel parfümlü deterjanlar da kullanılabilir. Zemin temizliği de tamamlandıktan sonra temizlik malzemeleri toplanarak oturma bölümündeki eşyalar kontrol edilir. Eksik ve yapılmayan işler varsa tamamlanır. Eşyalar yerlerine yerleştirilerek temizlik bitirilir.

Yatak Odalarının Temizliği ve Düzenlenmesi

Yatak Odalarının Temizliği ve Düzenlenmesi

Konutun yatak odası bölümleri, bireylerin en çok rahat etmek istedikleri ve kişilere özel mekanlardır. Bu yüzden günlük olarak ve belirli aralıklarla temizlenmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir. Yatak odalarında temizliğe başlamadan önce kapı ve pencereler açılarak iyice havalandırılması sağlanır. Havalandırma işlemi sırasına temizlik yapan kişiler hava cereyanından kaçınılmalıdır.

Yatak odaları havalandırıldıktan sonra, kirli nevresimler değiştirilmelidir. Kirli nevresim takımları toplanırken yatağın içerisinde herhangi bir eşya olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yastık kılıfı dikkatlice çıkarılmalıdır. Bunun için yastık kılıfının kapak kısmı açılmalı ve yastık köşelerinden tutularak kılıf üzerinden sıyrılmalıdır.

Dikkatsizce yapılacak bir işlem yastık kılıfının yırtılmasına neden olacaktır. Köşelerdeki battaniye ve çarşaf çekiştirilmeden dikkatlice çıkarılmalıdır. Önce battaniye temiz bir yere (sandalye, koltuk vb.) bırakılmalı daha sonra çarşaf bohça şeklinde toplanmalıdır.

Çarşaf Temizliği

Kirli nevresim takımları toplandıktan sonra, temiz nevresim takımları yatağın yanına getirilir. Öncelikle yatağın kullanılan kısmının tersi çevrilir, yani yatak alt üst edilir. Böylece yatak havalandırılmış olur. Alez, yatağın üzerine düzgün bir şekilde serilir, varsa köşelerindeki lastikler, yatağın köşelerine geçirilir.

Alt çarşaf, alezin üzerine yerleştirilir. Yatak başından başlanarak tüm köşeler zarf şeklinde katlanmalıdır. Köşenin üst kenarındaki çarşaf, ucundan tutularak yukarıya kaldırılmalı ve yatağın üstüne konulmalıdır. Altta kalan çarşaf yatağın altına sokulmalı, yatağın üstüne bırakılan çarşaf ise öne doğru getirilerek bir elle köşe tutulup kaldırılmalı, diğer elle çarşaf yatağın altına sokulmalıdır.

Battaniye Temizliği

Battaniye kullanılıyorsa üst çarşafla birlikte serilir ve yatağın ayakucu altına sıkıştırılır. Yorgan kullanılıyorsa yorgan kılıfa geçirilerek yatağın üzerine düzgün bir şekilde serilir. Yastık yatağın üzerine konularak boyuna doğru ikiye katlanır. İkiye katlanmış yastık sağ el ile tutulur. Sol el ile yastık kılıfı açılarak ikiye katlanmış yastık, kılıfın içerisine sokulur ve yastık kılıfın içine tam olarak girene kadar katlı tutulur.

Yastık kılıfı bu şekilde takıldığı takdirde yastığın köşesi ile kılıfının köşesi birbirine denk gelecektir. Yastık yatak başına, yatağı ortalayacak şekilde yerleştirilmelidir. Yatak örtüsü serilerek yastığı kapatacak şekilde düzeltilir. Yatak yerinden çekilmişse düzeltilir. Son kontroller yapılır. Yatak odasındaki giysi dolabındaki kıyafetler, mevsim geçişlerinde ve gerektirdiği takdirde havalandırılmalıdır. Komodinin ve tuvalet aynasının çekmeceleri, kontrol edilerek çöp, atık vb. varsa temizlenmelidir.

Mobilya Temizliği

Yatak odalarındaki mobilyaların tozu alınırken öncelikle toz almak için uygun araç gereç hazırlanmalı ve toz alınacak alana getirilmelidir. Bunlar; eldiven, nemli ve kuru kullanılacak toz bezleri, çok az temizlik maddesi katılmış içinde su olan kovadır. Mobilyaların üzerindeki aksesuar, aydınlatma araçları vb. nesneler kaldırılmalıdır. Toz bezi yıkanmalı, sıkılmalı, bohça biçiminde katlanmalıdır.

Yüzeyin şekline uygun hareketle toz alma kurallarına uyularak toz alınmalıdır. Kirlenen toz bezi sık sık yıkanmalıdır. Kovadaki suda yıkanan toz bezi üzerinde toz kalma ihtimali vardır. Mümkünse toz bezi, akan su altında yıkanmalıdır. Enerji ve zaman kaybını önlemek amacıyla toz bezi kovada yıkanıyorsa kovadaki su sık sık değiştirilmelidir. Yıkanan toz bezi iyice sıkılmalı ve bohça biçiminde katlanmalıdır.

Nemli bezle toz alındıktan sonra zaman geçirmeden kuru bez ile kurulama yapılmalıdır. Nem, yüzeyin kirlenmesini kolaylaştırır; matlaşmasına, bozulmasına neden olur, su lekesi oluşturur.

Mobilyaların tozunu almada kullanılan toz bezleri, her odada değiştirilmelidir. Toz bezleri asla silkelenmemelidir. Kullandıktan sonra sıcak deterjanlı suyla yıkanmalı, iyice durulanmalı ve açık havada, güneşte kurutulmalıdır. Mobilyaların üzerinde bulunan cam vb. malzemelerin tozu, uygun deterjan kullanılarak alınmalıdır.

Mobilyaların üzerinden kaldırılan nesneler eski yerlerine yerleştirilmelidir. Kullanılan araç gereçler iş bittikten sonra iyice temizlenmeli ve kuru, temiz bir yerde depolanmalıdır.

Erzurum Temizlik Malzemeleri

Yüzeye uygun temizlik araç gereçleri, temizlik çeşidi seçildikten sonra yüzeye uygun teknik kullanılarak temizlik işlemi yapılmalıdır. Yatak odalarının zemininin temizliğine halıların süpürülmesi ile başlanır. Halıların bütün yüzeyi elektrik süpürgesiyle vakumlanır. Kapı girişlerindeki ve pencere önlerindeki halılar daha çok kirlenir.

Halının çok kullanılan kısmında oluşan kir görünümü bozar, sağlıksız bir ortam yaratır. İpek halılar, elektrik süpürgesiyle süpürülüp benzin, trikloretilen, karbontetra klorür ile silinir. Su ile silinirse halının parlaklığı kaybolur. Yün halılar; sabun veya halı şampuanı ile silinerek veya yıkanarak temizlenebilir.

Silme işleminde ılık su, sabun veya halı şampuanı, yumuşak bir bez kullanılır. Halı matlaşmışsa son durulama suyuna sirke ilave edilir. Çamaşır suyu, halının renklerinin solmasına neden olacağından kullanılmamalıdır. Halıların yıkanmasında ılık su, sabun veya şampuan, yumuşak bir fırça kullanılır. Saçaklar, elle çitilenerek temizlenir. Pamuklu saçakların temizliğinde çamaşır suyu kullanılabilir. Halıların temizliği bittikten sonra zeminin silinmesine geçilir. Yüzey temizliği zeminin türüne göre yapılır.

Yatak odası havalandırılıp mobilyaların tozu alınıp yüzeylerde temizlendikten sonra yerlerinden kaldırılan eşyalar yerlerine konulmalıdır. Aksesuarlar, abajurlar, tuvalet masasının üzerindeki eşyalar vb. tozları alındıktan sonra eski yerlerine konulmalıdır.

Halılar zemin silinirken çekildiyse yerlerine konulmalıdır. Yatak yapılırken kaydıysa düzeltilmelidir. Giysi dolabındaki (gardırop) askıdaki kıyafetler, birbirine sıkışık olarak yerleştirilmemeli, aksi takdirde kıyafetler kırışabilir.

Katlanacak giysiler düzgünce katlanmalı ve çok sıkışık olmadan raflara yerleştirilmelidir. Çekmeceler yerleştirilirken çok kullanılan eşyalar ön kısma, az kullanılacaklar arkaya düzgünce yerleştirilmelidir. Temizlik tamamlandıktan sonra son kontroller yapılır. Eşyaların düzgün yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edilir.

Yatağın düzgün durduğuna bakılır, yatak örtüsünün üzerinde kırışıklık olmamasına, gergin olmasına dikkat edilir. Halıların düzgün olup olmadığı kontrol edilir. Eksik yapılan iş varsa tamamlanır. Temizlik malzemeleri ve araç gereçler temizlenerek yerlerine kaldırılır.

Mutfak Temizliği ve Düzenlenmesi

Mutfak Temizliği ve Düzenlenmesi

Evin temel bölümlerinden biri olan mutfakta hijyen çok önemlidir. Kirli bir mutfak evde yaşayan bireylerin sağlığını da tehdit eder. Bu yüzden mutfağın temizliğine sağlığı yakından ilgilendirdiği için daha dikkat etmek sanitasyon ve hijyen kurallarına uymak gerekir.

Mutfakta Büyük Elektrikli Ev Araçlarının Temizliği

Mutfaktaki büyük elektrikli araçlar yiyecekleri pişirmeye, saklamaya, hazırlamaya yarar. Konutta yaşayan bireylerin sağlığını doğrudan ilgilendirdiği için periyodik olarak temizlenmeleri gerekir.

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı ve derin dondurucu (dipfriz), yiyeceklerin bozulmasına neden olan mikroorganizma faaliyetlerini yavaşlatarak veya tahrip ederek yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasını sağlayan araçlardır. Buzdolabı, sıfır derecenin altında soğutma yapabilen, dış yüzeyi ve kapakları yalıtılmış, içine konulan yiyeceği soğutarak saklayan araçtır. Derin dondurucu ise iç sıcaklığı -180C olan, hızlı şekilde donmayı sağlayıp besinlerin 6 ay–1 yıl arasında saklanmasını sağlayan bir araçtır.

Buzdolaplarının dış yüzeyinin günlük olarak silinmesi, iç yüzeyinin ise ayda bir temizlenmesi gerekir. Buzdolabında buz kalınlığı 0,5 cm’ye ulaştığında çözdürülüp temizlenmelidir. Buzlanmayan buzdolapları (no-frost), ara sıra içi boşaltılarak temizlenmelidir.

Buzdolabını temizlemeye başlamadan önce işe uygun kıyafet giyilerek temizlikte kullanılacak malzemeler, araç gereçler buzdolabının yanına getirilmelidir. Buzdolabının fişi prizden çekilir. Buzdolabının içindeki yiyecek ve içecekler boşaltılarak içindekiler temiz bir yere konulur.

Temizlik ılık sabunlu veya deterjanlı su, sodalı su, sirkeli suyla yapılabilir. Temizlik maddeleriyle raflar, yumurtalık, sebzelik, peynirlik vb. yüzeyler silinir. Silinen yüzeyler kurulanmalıdır, nemli bırakılmamalıdır. Dışarıya çıkarılan yiyecekler buzdolabına yerleştirilmelidir.

Dolaba hava akımını önleyecek kadar fazla yiyecek doldurulmamalıdır. Yiyecekler ağzı kapalı kaplarda, plastik torbalar içinde dolaba konmalıdır. Etler dondurucuda, yumurta, tereyağı, peynir, yoğurt gibi besinler buzluk veya dondurucuya yakın gözlerde; sebze ve meyveler alt raflarda saklanmalıdır. Ambalajlı besinler, dış ambalajı yıkandıktan veya silindikten sonra dolaba konulmalıdır. Pişmiş ve çiğ yiyecekler buzdolabında ayı ayrı bölmelere saklanmalıdır.

Yiyecekler yerleştirildikten sonra buzdolabının dış yüzeyi de silinip kurulanmalıdır. Temizlik bittikten sonra buzdolabının çekilen fişi prize takılmalıdır. Kullanılan temizlik malzemeleri, araç gereçler ortamdan kaldırılır.

Fırın Temizliği

Fırın, kapalı dolap şeklinde olup konveksiyon yolu ile ısınan havanın yiyeceğe ve yiyeceğin konulduğu kaba doğrudan etki eden, gaz ya da elektrik ile çalışan araçlardır. Fırın temizliğine başlanmadan önce işe uygun kıyafet giyilerek temizlikte kullanılacak malzemeler, araç gereçler fırının yanına getirilmelidir.

Fırının elektrik bağlantısı kesilmeli ve soğuması beklenmelidir. Fırın, özel üretilmiş köpüklü sıvı temizlik maddeleriyle veya ılık deterjanlı sabunlu suyla da silinebilir. Eğer fırın çok kirli ve yağlı ise önce ılık sodalı suda bekletilmeli sonra temizlenmelidir.

Fırının cam aksanı ve rezistans düzeneği sıcakken asla temizlenmemelidir. Fırın içi her kullanım sonrası önce sabunlu bezle sonra durulanmış temiz bir bezle silinmelidir. Eğer fırın sık silinmezse yiyeceklerden çıkan yağlı buharlar ısının da etkisiyle fırının iç duvarlarında ve tabanında kalın bir yağ tabakası oluşacaktır.

Böyle durumlarda temizlik için yemek sodasına biraz su eklenerek macun kıvamına getirilen karışım kullanılabilir. Fırın temizlendikten sonra fırında pişen yiyeceklerin düzgün pişmesi için düzgün yere yerleştirilmelidir. Kullanılan temizlik malzemeleri, araç gereçler ortamdan kaldırılır.

Ocak Temizliği

Ocak, bir veya daha çok beki bulunan, kabı alttan elektrik veya gazla ısıtan, pişiren araçtır. Ocakların üzerinde yemek pişirirken tencereleri gereğinden fazla doldurmamalı ve tencere kaynadıktan sonra altı kısılmalıdır. Bu sayede gereksiz kirler ve lekeler önlenir hem de kullanılan yakıttan tasarruf sağlanır.

Ocak temizliğine başlamadan önce işe uygun kıyafet giyilerek temizlikte kullanılacak malzemeler, araç gereçler ocağın yanına getirilmelidir. Ocağın döküntü tablası, sabunlu bezle ya da amonyaklı krem ovucularla sık sık silinerek temizlenmeli, ızgara ve bekleri ılık ve deterjanlı su ile yıkanmalıdır.

Ocağın üzerine dökülen kirlere anında müdahale edilirse lekeler kurumaz ve çıkarılması güçleşmez. Ocak temizliği bittikten sonra kullanılan temizlik malzemeleri, araç gereçler ortamdan kaldırılır.

Bulaşık makineleri Temizliği

Yemek hazırlama, pişirme, yeme sırasında kirlenen servis takımları, tencereler, bardaklar vb. kapların yüksek sıcaklıkta yıkandığı ve kurutulduğu elektrikli araçlardır. Bulaşık makinesine kaplar yerleştirilmeden önce içindeki artıklar temizlenmelidir ve bulaşıklar uygun raflara yerleştirilmelidir. Bulaşık makinesinin dış yüzeyi ılık sabunlu veya deterjanlı suyla silinip kurulanmalıdır. Arada sırada bulaşık makinesi iç aksamının temizlenmesi için boş çalıştırılmalıdır.

Mikrodalga fırın Temizliği

Yiyeceğin pişmesi için enerjiyi, elektromanyetik mikrodalga alandan alan fırınlardır. Mikrodalga fırınlar boşken çalıştırılmamalıdır. Mikrodalga fırınların temizliği, ılık deterjanlı sabunlu ve duru su ile silinerek yapılmalıdır.

Davlumbaz Temizliği

Davlumbazlar, ızgara ve ocakların üstünde olup buhar ve yağların ilk temas ettiği yerdir. Baca yangınlarının pek çoğu davlumbaz ağzındaki yağların tutuşmasıyla başlar. Hijyen ve yangın açısından temizliği çok önemlidir. Bu yüzden tüm yüzeyler, yumuşak süngerli bir bez ve deterjanlı sıcak suyla silinip ve daha sonra yumuşak bir bezle kurulanmalıdır.

Yağların filtreye yapışmasını önlemek için filtreyi her 3-4 haftada bir temizlemek gerekmektedir. Filtre, el yada makinede rahatça yıkanabilir. Bu filtre periyodik olarak 6 ayda bir değiştirilmelidir. Temizleme esnasında elektronik bölüme su kaçmaması için kumanda üniteleri hafif nemli bir bezle silinmelidir.

Erzurum Temizlik Şirketi Bilgi

Erzurum Temizlik Şirketi olarak, bize teslim edeceğiniz bütün işlerinizde kendi evimize verdiğimiz özen ile çalışma yapacağımızı unutmamanız dileği ile, temiz kalın.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puan 5 / 5. Oy sayısı: 5

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yayını nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Erzurum Firma Rehberi Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye ve tüm Erzurum mahallelerinde hizmetinizdedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat
Erzurum uydu servisi | Erzurum uydu servisi | Erzurum firmaları | Erzurum uydu servisi
uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri uydu Servisleri Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Televizyon Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Teknoloji Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Para kazanma yolları Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Nakliyat Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Çilingir Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Fito krem Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi Erzurum Uydu servisi